10.01.2025
XI Orszak Trzech Króli w Zamościu przeszedł do historii!

XI Orszak Trzech Króli w Zamościu przeszedł do historii!

W dniu 6 stycznia 2025 roku , w Święto Objawienia Pańskiego odbył się XI Orszak Trzech Króli w Zamościu pod hasłem „Kłaniajcie się królowie!”, który rozpoczęła Eucharystia  w parafii pw. Św. Brata Alberta. Głównym celebransem był Biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek, który wygłosił również homilię.

Patronami tego wydarzenia byli: Duchowym - J.E. Biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek, Honorowymi Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Jarosław Stawiarski, Prezydent Miasta Zamościa Pan Rafał Zwolak , Wójt Gminy Zamość Pan Ryszard Gliwiński.

Marszałka Województwa Lubelskiego reprezentował Pan Krzysztof Gałaszkiewicz V-ce Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Główne postacie -  Królowie i Święta Rodzina włączeni zostali do czytań, psalmu i modlitwy wiernych.

Oprawę muzyczną podczas Eucharystii zapewnił Chór Parafialny „Albertus”, przy organach zagrał i zaśpiewał Pan Mariusz Giera.

Dary składali przedstawiciele Orszaków szkolnych: pastuszek, dzieci w kolorowych pelerynach, a także rycerze niosący 334 Listy do „Dzieciątka Jezus” napisane przez uczniów SP 4, Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Ojca Pio, SP 9 i osoby indywidualne. Listy były pisane po raz drugi i była ich rekordowa ilość.  Mają one charakter dziękczynno-błagalny i są w nich podziękowania za to co wydarzyło się pięknego i dobrego, ale także ważne prośby do Jezusa, który urodził się w stajence. Prośby nie dotyczą prezentów czy rzeczy materialnych, ale takich, które są ważne i których nie można kupić.

Po zakończonej Eucharystii pierwszą sceną biblijną podczas XI OTK był „Pokłon pastuszków” wykonany w kościele przez uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Ojca Pio. Opiekunem i odpowiedzialnym za scenkę był Ks. Mateusz Maksim. 

Lektor z Parafii zapowiedział scenę:

Udali się też z pośpiechem i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie. Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli o tym, co im zostało objawione o tym Dzieciątku. A wszyscy, którzy to słyszeli, dziwili się temu, co im pasterze opowiadali. Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. A pasterze wrócili wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to było powiedziane. (Łk 2,15-20)

Pasterze obudzeni przez Aniołów przybiegli z końca kościoła, by złożyć pokłon Panu Jezusowi, jako pierwsi, jeszcze przed królami. Prości, skromni i rozśpiewani przywitali swego Pana słowami kolędy przewodniej tegorocznego Orszaku Trzech Króli „Do szopy, hej pasterze”. Młodzież, głównie ministranci zebrali zasłużone brawa od zgromadzonych wiernych po zakończeniu sceny.

Po wyjściu z kościoła nastąpiło formowanie Orszaku. XI Orszak Trzech Króli w Zamościu na Rynek Wielki, do Zamojskiego Betlejem prowadziła Święta Rodzina i Gwiazda niezwykłej urody, wykonana przez Liceum Plastyczne w Zamościu. Flagi Orszakowe oraz Miasta Zamościa nieśli żołnierze  3 Batalionu Zmechanizowanego, 18 Pułku Przeciwlotniczego, Wojskowego Centrum Rekrutacji,  8 Kompanii Rozpoznania, 110 Posterunku Radiolokacyjnego,  32 Wojskowego Oddziału Gospodarczego, a także członkowie grup rekonstrukcyjnych ze Stowarzyszenia Chorągwi Zamku w Zawieprzycach (powiat Łęczyński), Rodzina Hetmana Kalinowskiego zrzeszająca osoby z całego woj. lubelskiego, Świętą Rodzinę chronili przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Parafii pw. Św. Bożej Opatrzności.

Kolorowe Orszaki tworzyli uczniowie, nauczyciele, rodzice ze Szkoły Podstawowe Nr 2, 3, 4, 6, 7, 9, 10 i Katolicka SP im. Św. Ojca Pio, Szkoły Muzycznej Yamaha Zamość.

Kolumnę orszakową prowadziła Policja, Straż Miejska oraz druhowie OSP Gminy Zamość.

Narratorzy Wojciech Suchowicz i Piotr Błażewicz powitali Świętą Rodzinę i Królów -  Kacpra XI, Melchiora XI, Baltazara XI, którzy przy dźwiękach werbli perkusistów Szkoły Muzycznej Yamaha Zamość zajęli miejsca na samochodzie królewskim.

Razem z narratorami na drugim samochodzie jechali kolędnicy ze Szkoły Muzycznej Yamaha Zamość, którzy prowadzili śpiew kolęd i pastorałek.

Bardzo ważnym elementem każdego Orszaku jest nagłośnienie, które nie zawiodło. Nagłośnienie wraz ze sprzętem do prowadzenia śpiewów przygotowali i obsługiwali Ks. Mariusz Skakuj i Pan Marek Krulikowski. Odpowiedzialnymi byli również druhowie OSP Gminy Zamość.

Pogoda w tym dniu była nie najlepsza – mróz, potem deszcz, jednak na czas trwania naszego Orszaku była słoneczna, co zapewne zadecydowało także o tym, iż tłumy mieszkańców Miasta Zamościa, Gminy Zamość, okolicznych miejscowości, turystów, rodzin z małymi dziećmi wybrały się na Zamojski Orszak Trzech Króli.

Idąc ze śpiewem kolęd i pastorałek narratorzy zachęcali uczestników do skandowania okrzyków: CZEŚĆ DZIECIĄTKU DAMY-  WIARĘ W SOBIE MAMY!, KRÓLOWIE SIĘ KŁANIAJĄ - PRZYKŁAD NAM DAJĄ!, GLORIA, GLORIA ŚPIEWAMY-     PANU JEZUSOWI WOŁAMY!, PRZY ŻŁÓBKU ZABRZMI CHWAŁA-    POWIE KRÓL I DZIATWA MAŁA!, ZAMOŚĆ POKŁON ODDAJE -  Z KRÓLAMI NA RYNKU STAJE! , BÓG GODZIEN - WSZELKIEJ CZCI!, PADNIJMY - NA KOLANA!, TO DZIECIĘ - TO NASZ BÓG!

 Druga scena „Walka dobra ze złem” usytuowana została przed oznaczonym flagami Orszakowymi budynkiem Klubu 3 Batalionu Zmechanizowanego, którą wykonali uczniowie Szkoły Podstawowej w Płoskiem i ZSPiP w Kalinowicach.

Narratorzy rozpoczęli ją słowami :

 Motyw walki dobra ze złem to wątek bardzo często poruszany w literaturze. Pojawił się już w starożytności, w bardzo ważnej dla chrześcijan Biblii. Jest to konflikt pomiędzy siłami dobra, które dążą do sprawiedliwości, równowagi i harmonii, a siłami zła, które zmierzają do krzywdy, zepsucia oraz upadku moralnego człowieka.

 „I nastąpiła walka, w niebie: Michał i jego aniołowie mieli walczyć ze Smokiem. I wystąpił do walki Smok i jego „aniołowie”, ale nie przemógł.       I już się miejsce  w niebie dla nich nie znalazło. I został strącony wielki Smok, Wąż starodawny, który się zwie diabeł i szatan, zwodzący całą zamieszkałą ziemię, został strącony na ziemię.”

 Po tych słowach nastąpiła walka Aniołów z Diabłami, potęgowana dramatyczną muzyką i wypowiedzianymi w charakterze tekstami przez młodych aktorów.

DIABEŁ 1     Non serviam! Czyli nie będę służyć! Non serviam! mogę jeszcze powtórzyć!

DIABEŁ 2     My chcemy dusze skłaniać do piekła! O to się toczy walka zaciekła!

DIABEŁ 3     Na twarz przed Bogiem upadać? Nie chcę! Nas cieszy ludzkie upadłe serce.

DIABEŁ 4     Ludzkie upadki naszym zadaniem, Więc pracujemy codziennie na nie.

DIABEŁ 1     Ukłon? Oddanie? Służba? – przeżytek, Diabeł zwycięży diabelskim sprytem!

DIABEŁ 2     Nim się nam dusza ku Bogu zwróci. Diabeł ją chwyci, do piekła wrzuci.

DIABEŁ 3     Od diabła dzisiaj najlepsza rada: Nie służ, nie klękaj, hołdu nie składaj.

ANIOŁY 1-2     Dziś się rodzi Pan nad Pany. Wszyscy razem hołd oddamy! 2 x

ANIOŁY 1-2 Z aniołami przyklękajcie. Cześć oddajcie, cześć oddajcie.  2 x

 Po tych słowach uczestnicy Orszaku mogli zobaczyć kolejną walkę poprzez przeciąganie liny między Aniołami i Diabłami. Ostatecznie Aniołowie walkę wygrali i Dobro zwyciężyło.

 Uczniowie, nauczyciele, rodzice Szkoły Podstawowej w Płoskiem i Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach otrzymali gromkie brawa za brawurowe odegranie tej sceny. Za przygotowanie jej odpowiedzialne były Panie – Monika Czerniak  i Joanna Greszta przy wsparciu Dyrekcji Szkół – Pań Haliny Kwiatkowskiej i Jolanty Adamczuk. Od momentu rozpoczęcia, na trasie i na Rynku Wielkim wolontariusze z ZSP nr 5 w Zamościu wręczali uczestnikom materiały promocyjne: korony, śpiewniki zlokalizowane, chorągiewki.

 Ostatnim etapem było dojście do Zamojskiego Betlejem by złożyć pokłon Nowonarodzonemu.

 Na scenę na Rynku Wielkim przy werblach perkusistów weszli Królowie.

 Jako pierwszy z szlachetnych gości powitał Jezusa Król Europejski Kacper XI mówiąc:

Klękam przed Tobą, Jezu mój Panie

Hołd Tobie składam, czynię wyznanie

Że jesteś Królem i godzien chwały

Niech Ci się kłania ze mną świat cały.

Twoje ubóstwo serce rozczula,

Złoto przynoszę – dar godny króla.

Jezu najdroższy, Dzieciątko święte

Tyś Królem, w hołdzie Tobie przyklęknę.

Król Kacper klęknął  na jedno kolano i skłonił  się trzykrotnie w kierunku żłóbka.

Darem Króla Europejskiego jest złoto jest symbolem królewskiej godności Jezusa

POKŁON  KRÓLA  AZJATYCKIEGO - do szopki nadszedł Król Azji Melchior XI, powitał Dziecię Jezus  i złożył dar – kadzidło mówiąc:

Choć nad narodem moim mam władzę

Do Ciebie Panie naród prowadzę.

Przed Tobą Królu na twarz upadam

Ty już od dzisiaj nad nami władaj. 

Jezu, najwyższym jesteś Kapłanem

Kadzidło składam przed moim Panem

Król, władca Azji pokornie prosi,

Niech woń kadzidła w niebo się wznosi.

Król Melchior ukłonił się na stojąco pochylając głowę trzykrotnie w stronę żłóbka.   

Król Azjatycki ofiarował Jezusowi kadzidło, jako symbol naszych modlitw i uznanie kapłańskiej misji Chrystusa.

POKŁON  KRÓLA  AFRYKAŃSKIEGO

Do Szopki przybył Król Afrykański Baltazar XI i przywitał Dzieciątko, a następnie pokłonił się i złożył dar -  mirrę mówiąc:

Cześć Tobie pragnę oddać w pokorze

  Boś Ty jest Panem i Królem, Boże

Od Ciebie władza na niebie, ziemi.

Ty masz moc serca nasze odmienić. 

 Orszak nasz przybył radosnym krokiem

Jesteś Kapłanem, Królem, Prorokiem

Kłaniam się nisko, kocham Cię szczerze

Mirrę dziś Tobie składam w ofierze.

Baltazar klęknął na dwa kolana i trzykrotnie wykonał pokłon w stronę żłóbka, składając  dar -  mirrę, która jest symbolem cierpienia i mówi o prorockiej misji Chrystusa.

Po pokłonie Trzech Króli wszyscy uczestnicy złożyli pokłon Jezusowi. Tegoroczne hasło

wzywało „Kłaniajcie się królowie”. Skłoniwszy głowy uczestnicy złożyli pokłon

Nowonarodzonemu mówiąc trzykrotnie : Witaj Królu w żłobie! Kłaniamy się Tobie!

Następnie głos zabrała przez Prezes Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli  w Zamościu Pani Małgorzata Farion, która podziękowała Panu Bogu za pogodę, wszystkim uczestnikom za obecność, pielęgnowanie polskich, bogatych tradycji Bożonarodzeniowych, zaangażowanym w organizację za wsparcie, pracę i serce. Zaprosiła na Galę Orszaku, na której Patroni, Wszystkie Podmioty, Instytucje, Służby, osoby fizyczne Media otrzymają podziękowania. 

Zaprosiła również Patronów XI OTK w Zamościu do zabrania głosu. Prezydent Miasta Zamość Pan Rafał Zwolak, Wójt Gminy Zamość Pan Ryszard Gliwiński, Pan Krzysztof Gałaszkiewicz V-ce Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego złożyli zebranych życzenia noworoczne, oraz podziękowali za bardzo liczny udział,  a organizatorom za ogrom pracy włożonej w przygotowanie i przebieg XI OTK.

Organizatorzy dla uczestników Orszaku zabezpieczyli grochówkę żołnierską przygotowaną przez 32. Wojskowy Oddział Gospodarczy,  potrawy regionalne przygotowane przez Panie  z KGW Gminy Zamość , słodkie „szczodraki zamojskie” i gwiazdki królewskie przygotowane przez Piekarnię Jutrzenka z Wólki Panieńskiej, gorącą herbatę z cytryną oraz z goździkami i owocami, cukierki. 

 Orszaki Trzech Króli 2025 opanowały cały świat. Było ich ponad 900 w Polsce i na świecie.

Uznanie dla Orszaków Trzech Króli wyraził Papież Franciszek, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Władze Kościelne i Samorządowe wszystkich szczebli, a także Media w Polsce, USA, Azji, Europie. OTK ‘ 2025 zgromadziły milionowe rzesze osób zapatrzonych w światło Betlejemskiej szopy.

 Organizatorem XI OTK było Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli,  a  Współorganizatorami Parafia pw. Świętego Brata Alberta     i Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Ojca Pio w Zamościu.

Galeria zdjęć